Na celom svete je čoraz viac ľudí, ktorí si uvedomujú dôležitosť využívania slnečnej energie prostredníctvom solárnych panelov a veternej energie prostredníctvom veterných turbín.
Využívanie obnoviteľných zdrojov energie je dôležité, pretože znižuje emisie. Globálne otepľovanie je jedným z najznepokojujúcejších problémov súčasnosti. Ďalším argumentom je, že uhlie, zemný plyn a ropa sú fosílne palivá. Sú vyčerpateľné a nedajú sa znovu vyrobiť. V dôsledku toho sú čoraz drahšie. Naopak, solárne panely a veterné turbíny môžu poskytovať čistú energiu ešte mnoho rokov po ich návratnosti.
Systém solárnych panelov
Hlavnou zložkou solárneho článku je kremík, ktorý je prirodzene rozšíreným materiálom. Elektromagnetické žiarenie zo slnka vytvára v polovodiči voľné nosiče náboja, ktoré spôsobujú rozdiel napätí na kovovej elektróde solárneho článku. Vzniknutý jednosmerný prúd sa môže ukladať do batérií alebo sa môže pomocou solárneho meniča schváleného dodávateľom elektrickej energie premeniť na striedavý prúd 230 V a vrátiť do verejnej siete. V súčasnosti má využívanie solárnej energie na Slovensku veľký význam a existujú rôzne výberové konania na financovanie jej inštalácie.
Veterné turbíny
Veterné turbíny sa môžu inštalovať len vo vhodných oblastiach. Veterné generátory môžu pokryť všetky alebo časť nákladov na elektrickú energiu v dome.
Generátory typu H sa používajú v Číne, Európe, Severnej Amerike, Afrike a Ázii. Jeho spoľahlivosť zabezpečuje riadiaca jednotka Siemens a elektronika Omron. Dlhú životnosť a bezporuchovú prevádzku veternej turbíny zaručujú švédske ložiská SKF. Na pripojenie k sieti sa používajú meniče SMA, ktoré sú tiež znakom spoľahlivosti. Moderné veterné generátory už nemajú chvostovú časť, namiesto nej meria rýchlosť a smer vetra vetromer.
V prípade pripojenia na verejnú sieť môže nahradiť službu dodávky elektriny. Veterná turbína alebo systém solárnych panelov vyrába elektrinu pre sieť, v prípade nadbytočnej výroby sa elektrina môže odovzdať verejnému rozvodnému podniku, v takom prípade sa elektromer točí dozadu. Za pokojného alebo zamračeného počasia sa táto spätne vyrobená energia spotrebuje.
Systémy veterných turbín a solárnych panelov sa dajú nainštalovať aj na batériu tam, kde nie je k dispozícii verejná elektrická sieť. Batérie sa môžu použiť na zásobovanie celého obytného domu elektrickou energiou prostredníctvom meniča. Moderné veterné turbíny majú nízku hladinu hluku.
Vo všeobecnosti sú veterné turbíny bezúdržbové, odporúča sa raz ročne dotiahnuť skrutky stožiara veternej turbíny. Ich životnosť je vo všeobecnosti 20 až 25 rokov, ale veterné turbíny sa môžu renovovať.
Používaním chránime naše životné prostredie.
Hybridný systém zvyčajne pozostáva z kombinácie solárneho panelu a veternej turbíny. Má to množstvo výhod. V lete, keď je veľa hodín slnečného svitu a slabý vietor, solárne systémy vyrábajú viac elektriny a v zimných mesiacoch, keď je menej hodín slnečného svitu, oblačnosť a vietor, veterný generátor vyrába viac elektriny. Tieto dva systémy sa navzájom dopĺňajú a zabezpečujú nepretržitú dodávku elektrickej energie. Hybridný solárny systém s veternou turbínou možno pripojiť k benzínovému alebo naftovému generátoru.
Využívanie obnoviteľných zdrojov energie je kľúčovým faktorom aj pre spoločnosť LSH Homes, preto sa určite oplatí zvážiť túto možnosť pri plánovaní.
19.05.2022