Európa čelí bezprecedentnej energetickej kríze, ktorá sa týka aj nás. Prirodzene, okamžite premýšľame o tom, ako ušetriť peniaze, znížiť spotrebu a zbaviť sa hrôzy z cien na svetových trhoch. Mnohí z nás považujú solárnu energiu za obnoviteľný, alternatívny spôsob uspokojovania našich energetických potrieb.

Na čo by ste sa však mali zamerať pred inštaláciou solárneho panela na starší, existujúci alebo novo zakúpený dom? Čo sa oplatí zvážiť pred takouto veľkou investíciou, aby ste sa v budúcnosti vyhli často veľmi nákladným výdavkom spojeným s veľkými prácami a demoláciami? V článku hľadáme odpoveď.

Prečo uvažovať o solárnom fotovoltaickom systéme?

Je dôležité vedieť, že solárny panel predstavuje síce trochu dlhodobejšiu investíciu, ale so zaručenou návratnosťou, ktorá môže dokonca vynulovať váš účet za elektrinu. Vybudovanie fotovoltaického systému môže pre rodinu znamenať okrem zhodnotenia nehnuteľnosti aj finančnú úsporu až na 30-40 rokov.

Ďalším naliehavým problémom dnešného sveta je klesajúca dostupnosť fosílnych palív, preto si čoraz viac ľudí vyberá ekologickejšie riešenia pre svoj každodenný život. Solárne panely tiež pomáhajú chrániť životné prostredie a sú príkladom pre deti a ďalšie generácie.

Je zrejmé, že inštalácia solárneho systému má mnoho skvelých vlastností vo všetkých oblastiach. Čo to však znamená v praxi?

Existujúca alebo novo zakúpená, postavená nehnuteľnosť?

V mnohých prípadoch chceme nainštalovať solárny systém na existujúcu nehnuteľnosť, ale aj pred kúpou novej nehnuteľnosti alebo nehnuteľnosti vo výstavbe je dôležité zvážiť nasledujúce aspekty. Oplatí sa na to pripraviť čo najskôr, aj keď systém neplánujete inštalovať teraz, pretože sa tak neskôr vyhnete mnohým (a nákladným) búracím a prestavbovým prácam.

Začnime dvoma najdôležitejšími bodmi, strechou a elektrickou sieťou.

  1. Strecha

 Konštrukcia strechy

Pri inštalácii solárneho systému sa najprv uvažuje o jeho inštalácii na strechu, ale skôr, ako začnete s akoukoľvek väčšou prácou, skontrolujte stav a konštrukciu strechy. Je vhodné posúdiť statiku strešnej konštrukcie a pozrieť sa na stav strešnej krytiny. Kľúčovým faktorom je vek strechy, keďže približná hmotnosť solárneho panelu je minimálne 170-320 kg na panel, strecha musí uniesť túto dodatočnú hmotnosť, ako aj hmotnosť nosnej konštrukcie a ďalších komponentov, hoci tie sú vždy navrhnuté tak, aby boli čo najľahšie. Je dôležité, aby boli v budúcnosti stabilné a odolali silným nárazom vetra.

Orientácia strechy

Dôležitým kritériom je aj orientácia strechy, v prípade solárnych panelov je v našej krajine najlepšia južná orientácia, neznepokojujte sa, ak túto podmienku nemožno splniť, nie je to dôvod na vylúčenie inštalácie.

Veľkosť strechy

Pri predbežnom plánovaní je potrebné vziať do úvahy, že priemerný solárny systém pozostáva z približne 10-16 panelov, ktoré si vyžadujú 17-28 metrov štvorcových strešnej plochy, tento rozmer nezabudnite zohľadniť.

Otvory na streche a stromy v blízkosti

Často na streche sa nachádzajú malé okná a otvory, preto ich zohľadnite, pretože môžu mať veľký vplyv na polohu nosnej konštrukcie a panelov.

Trochu sa vzdiaľte od domu a dobre sa rozhliadnite. Dokonca aj strom rastúci ponad strechu alebo len v jej blízkosti môže spôsobiť problémy, keďže pre solárne panely je ideálne, ak nie sú zatienené, koruny stromov môžu spôsobiť pokles výkonu o 30-40 % a ich výrub môže byť nákladný. 

Materiál strechy

Ďalším základným kameňom strechy je strešná krytina. Pálená škridla, betónová škridla, šindle, plech, ploché strechy sú vo všeobecnosti vhodné na inštaláciu solárnych panelov, ale bridlica a vlnitá bridlica môžu byť problémom, pretože sa ľahko lámu.

Netreba sa báť, ak strecha vášho domu nie je vhodná na inštaláciu solárneho systému, pretože existuje mnoho ďalších možností, napríklad využitie terasy, strechy garáže alebo inej prístavby. Ak však aj tu narazíte na problémy, môžete zvážiť inštaláciu na zemi, ale vzhľadom na účinnosť nie je jedno, kde plochu vyznačíte.

    1. Elektrická sieť

    Je dôležité zohľadniť stav a kvalitu elektrickej siete. Neodporúča sa pripájať generátory elektrickej energie k starej, zastaranej elektrickej sieti s nekvalitným hliníkovým vedením, pretože to predstavuje veľké riziko a môže zabrániť inštalácii solárneho systému. Rekonštrukcia elektrického vedenia v dome môže stáť tisíce eur, nehovoriac o strese a problémoch, ktoré sú s rekonštrukciou spojené, najmä po nasťahovaní. 

    Ďalšie náklady vám môžu vzniknúť, ak máte na svojom pozemku nevhodný merač. V tomto prípade je potrebné kontaktovať poskytovateľa služieb a požiadať o normovanie jednotky.

    Problém môže nastať, ak inštalácia solárnych panelov vyžaduje výkon viac ako 3 kW, ale nehnuteľnosť má len 1 fázu. V tomto prípade je potrebné rozšíriť fázu, čo možno iniciovať u poskytovateľa služieb, ale zároveň sa odporúča podať žiadosť čo najskôr, pretože administratíva môže trvať dlhšie (mesiace) a zahŕňať dodatočné náklady. 

    Premýšľajte o súčasných a budúcich energetických potrebách vašej domácnosti. Potrebujete vedieť, aká je ročná spotreba energie nehnuteľnosti, kedy a koľko elektriny domácnosť spotrebuje, ale aj to, či v budúcnosti uvažujete o kúpe klimatizácie alebo elektromobilu.

    V každom prípade odporúčame požiadať o stanovisko odborníka, zavolajte elektrikára, ktorý môže odborne posúdiť stav elektrickej siete v nehnuteľnosti. Je lepšie sa o to postarať vopred, pretože ak budete potrebovať rekonštruovať celú elektrickú sieť vo vašom dome, môžu to byť neskôr veľmi veľké náklady.

    Celkovo je toho veľa, na čo treba myslieť pred inštaláciou solárneho panelu, aby ste sa nemuseli obávať nekonečných stavebných prác a s nimi spojených nákladných výdavkov.

    Na záver vám odporúčame, aby ste sa nenechali znervózniť energetickou krízou, ale aby ste mysleli na solárnu energiu a sami sa stali majiteľmi solárneho systému!

    25.07.2022