Ak ste si istí, že vo vašom novom dome bude bývať aj malé dieťa, je dôležité, aby ste už vo fáze plánovania zohľadnili dizajn vhodný pre deti. Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ktoré je potrebné zvážiť, aby boli deti vo vašej domácnosti v bezpečí.

1. Vyberte si použité materiály!

Vytvorenie priestoru, ktorý nie je zdraviu škodlivý, je mimoriadne dôležité, najmä ak sú v rodine malé deti. Snažte sa vyberať prírodné materiály, s ktorými môžete nielen dlhodobo zachovať zdravie svojej rodiny, ale aj chrániť naše životné prostredie.

2. Bezpečný detský kútik

Za zváženie stojí vytvorenie úplne bezpečného detského kútika, kde môžu ratolesti stráviť dlhé hodiny v bezpečí. Detský kútik sa oplatí navrhnúť na miesto, kde naň dobre uvidíte z najčastejšie používaných miestností. Napríklad z kuchyne, aj počas varenia môžu byť deti pod neustálym dohľadom. Je dôležité si uvedomiť, že vytvorenie takejto časti je náročné na priestor, takže to musíte zohľadniť pri plánovaní rozmerov danej miestnosti.

3. Elektroinštalácia bezpečná pre deti

Existujú zásuvky bezpečné pre deti, ale to samo o sebe nestačí. Pri spodných zásuvkách musí byť zabezpečená osobitná ochrana. Je dôležité vedieť, že elektrický odpor malého dieťaťa sa nerovná elektrickému odporu dospelého, prah smrti môže byť 20-30 mA! Je nevyhnutné konzultovať s projektovým elektrikárom, aby bola sieť vytvorená v tomto smere.

4. Zaoblené hrany

Ide skôr skôr interiérový dizajn, ale oplatí sa snažiť aj o oblé tvary pri výbere nábytku a všade tam, kde je to možné, používať chrániče hrán. Väčšiu pozornosť treba venovať najmä zariadeniam umiestneným vo výške hlavy.

5. Bezpečne aj mimo domu!

Správna realizácia záhrady je rovnako dôležitá ako interiér domu. Napríklad je dobré navrhnúť dom tak, aby kuchyňa (alebo miestnosť, kde dospelí trávia najviac času) mala okno s jasným výhľadom na pieskovisko, hojdačku a miesta, kde deti trávia najviac času v záhrade.

Samozrejme, pred oknami, ktoré sú orientované do záhrady, by ste nemali vysádzať stromy alebo kríky. A ak sme už spomenuli stromy a kríky, odporúča sa vyhýbať sa aj tŕnistým a jedovatým rastlinám, kým dieťa nebude dostatočne veľké na to, aby poznalo ich nebezpečenstvo. Pri výsadbe stromov vyberajte tvrdé dreviny, ktoré sa ľahko nelámu, pretože vieme, aké lákavé môže byť pre deti lezenie po stromoch.

Obzvlášť opatrní buďte pri záhradných jazierkach! Aj keď má stupňovité vyhotovenie, fólia môže byť veľmi klzká od nánosov nečistôt a v prípade problému sa z neho nevedia dostať veľmi malé deti. Ak predsa len chcete mať záhradné jazierko, odporúčame, aby bolo fyzicky oddelené od zvyšku záhrady, aby k nemu malé dieťa nemalo prístup.