Ekologické systémy vodovodnej siete v LSH Homes
Je všeobecne známe, že okrem zásob ropy sú dnes obmedzené aj naše zásoby pitnej vody. Preto je dôležité dbať na to, koľko vody používate a na čo. Pri projektovaní LSH montovaných domov, ktoré zodpovedajú dnešným výzvam, zohráva dôležitú úlohu aj zachytávanie dažďovej vody, jej využívanie a recyklácia “sivej vody”.
Sivá voda je voda, ktorá vzniká pri umývaní rúk, kúpaní a praní. V mnohých domácnostiach ju ignorujú a zaobchádzajú s ňou ako s odpadovou vodou, hoci ju možno využiť v mnohých oblastiach domácnosti, rovnako ako dažďovú vodu. Názov sivá voda sa nevzťahuje na farbu vody, ale na jej kvalitu.
Sivú vodu možno použiť na upratovanie, splachovanie toaliet a po filtrácii na zavlažovanie. V rámci tejto kategórie ich možno ďalej rozdeliť do dvoch podkategórií:
- “tmavosivá” je voda z prania a umývania,
- “svetlosivá” je dažďová voda.
Používanie dažďovej vody z odtokových žľabov domu na polievanie záhrady, vráti dažďovú vodu do prirodzeného kolobehu, čím sa stabilizuje hladina podzemnej vody.
Používanie dažďovej vody na pranie znižuje vplyv na životné prostredie, pretože vďaka mäkkosti dažďovej vody je potrebné menej pracieho prostriedku. Navyše je menej pravdepodobné, že sa na práčke a záchodovej mise usadí vodný kameň.
Pred dvoma generáciami sa na Slovensku spotrebovalo 35-40 litrov vody na obyvateľa denne. V súčasnosti spotrebujeme približne 150 litrov vody na osobu za deň. V priemere 50-55 % spotreby vody v domácnosti tvorí sivá voda. To znamená, že polovicu spotrebovanej vody možno recyklovať.
Pri projektovaní domu sa oplatí naplánovať aj všetky detaily hospodárenia so sivou vodou.
Na recykláciu sivej vody v každodennom živote, musí byť vytvorená samostatná kanalizačná sieť a samostatná vodovodná sieť je potrebná aj na odvádzanie odpadovej vody z WC a umývadla.
Ak chcete vodu opätovne používať vo vnútri domu, potrebujete akumulačnú nádrž, vybavenú rozvodným potrubím, armatúrami a dezinfekčným prostriedkom.
Dezinfekciu je možné vykonávať dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru alebo jódu, ale aj ultrafialovým svetlom alebo ozónom.
Prestavba existujúcich budov na tento účel je pomerne náročná. Ak sa rozhodnete sivú vodu recyklovať, potrebné zariadenia a armatúry budú umiestnené v LSH montovanom dome už počas výstavby.
V súčasnosti neexistujú žiadne predpisy týkajúce sa recyklácie sivej vody, takúto investíciu môže realizovať ktokoľvek.
Faktom je, že v modulárnom dome, kde je tento systém správne vybudovaný a vieme pohodlne využívať sivú vodu, môžeme veľa ušetriť na účte za vodu, nehovoriac o tom, že chránime aj naše životné prostredie.
09.02.2023
Zdroj obrázka: Canva.com