Kvalita tepelnej a zvukovej izolácie budovy závisí od mnohých faktorov. Samozrejme, veľa závisí od typu zvoleného izolačného materiálu, jeho hrúbky, v niektorých prípadoch (napríklad v prípade betónových podkladov) od počtu vrstiev izolačného materiálu, spôsobu jeho uloženia a kvality vyhotovenia. Záleží aj na tom, aký typ a kvalita dverí a okien boli osadené a aké sú vo všeobecnosti konštrukčné vlastnosti domu.
Celkovo možno povedať, že tepelnú a zvukovú izoláciu domu ovplyvňuje mnoho vecí, ale to, čo ani najprecíznejšia stavebná technológia nedokáže skutočne zlepšiť, je typ izolačného materiálu.
Jednou z vysoko cenených výhod stien LSH montovaných domov je, že samotná stena je zároveň izoláciou. Sendvičové panely sa skladajú z dvoch dosiek OSB, izolačného materiálu z minerálnej vlny a fólie. Z vonkajšej strany je umiestnená izolácie voliteľnej hrúbky, ktorá je vonkajšou izoláciou domu.
Minerálna vlna je jedným z najlepších izolačných materiálov z hľadiska tepelnej izolácie a ďalších vlastností. Dá sa použiť kdekoľvek bez obmedzení, keďže ide o nehorľavý materiál klasifikovaný ako A1, ktorému sa hlodavce vyhýbajú. Okrem toho má dobrú paropriepustnosť, takže neplesnivie, drží tvar, takže sa nezmršťuje a má nízku tepelnú rozťažnosť a materiál nezostarne.
Tento špeciálny materiál je použitý pri stenách LSH montovaných domov v hrúbke 15 cm medzi doskami OSB, čo je samo o sebe vynikajúce. Táto vrstva spolu s vonkajšou izoláciou, správnou izoláciou podlahy, kvalitnými oknami a dverami vytvára veľmi pohodlný a energeticky efektívny domov.
Treba tiež zdôrazniť, že minerálna vlna má nielen vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj veľmi dobrú zvukovú izoláciu.
Steny LSH montovaných domov spolu s izoláciou podlahy nielenže chráni obyvateľov pred vonkajším hlukom, ale tlmí aj zvuky vo vnútri budovy. Nemusíte chodiť po špičkách pri dverách člena rodiny, ktorý spí vo vedľajšej izbe, keď sa v noci zobudíte a chcete si ísť po pohár vody.
Samozrejme, ako všetky materiály, aj minerálna vlna má svoje nevýhody. Jedným z nich je, že neznesie vlhkosť a druhým, že materiál je silne dráždivý, takže voľne s ním možno pracovať len v ochranných pomôckach. O ochranu materiálu a prekonanie stavebných ťažkostí sa však dá ľahko postarať.
Zdroj obrázka: Canva.com