Nezáleží na tom, aké profesionálne sú projekty, aká vysoká je kvalita materiálov, ak je zle zvolený zhotoviteľ stavby. Je ťažké urobiť správne rozhodnutie, pretože existujú veľké rozdiely v cenách, ako laik je ťažké rozpoznať skutočnú odbornosť a kľúčovým faktorom je aj spoľahlivosť. Zozbierali sme najdôležitejšie aspekty, ktoré by sa mali zohľadniť pri výbere stavebného špecialistu.
1. Skúsenosti a odbornosť
Darmo je zhotoviteľ presný a spoľahlivý, ak mu chýbajú odborné znalosti. V každom prípade je dôležité overiť si, či má zhotoviteľ potrebné skúsenosti a či môže poskytnúť referencie, ktoré sú podobné vašej predstave. Pozrite si jeho predchádzajúcu prácu a nezabudnite si vyžiadať odporúčania!
Je veľmi dôležité uistiť sa, či má zhotoviteľ stavby potrebné povolenia a osvedčenia.
2. Licencie a poistenie
Pri stavbe domu môže malá chyba stáť veľa eur. Preto je vhodné skontrolovať, či má zhotoviteľ, o ktorom uvažujete, primerané poistenie na krytie prípadných škôd, ktoré môžu vzniknúť počas projektu. Nie je vôbec nepríjemné pýtať sa, či má potrebné povolenia, ktoré dokazujú, že podnikanie funguje v súlade so zákonom.
3. Cenové ponuky a rozpočet
Mali by ste si vyžiadať cenové ponuky aspoň od troch, ale najlepšie od viacerých rôznych zhotoviteľov, aby ste mali základ pre porovnanie cien a služieb. V žiadnom prípade nie je isté, že najlacnejšia ponuka je tou najlepšou voľbou. Už samotná cenová ponuka veľa napovedá o firme či podnikateľovi: aká je podrobná, či obsahuje všetky potrebné veci. Prehľadný rozpočet pomáha predchádzať skrytým nákladom.
4. Časový záväzok
Je dobré skontrolovať predchádzajúce projekty zhotoviteľa stavby, aby ste zistili, ako presne dodržiaval časový plán. Ak má dostatok recenzií, dá sa to pomerne ľahko zistiť. Je pozitívne, ak zhotoviteľ otvorene komunikuje, informuje vás a má presný časový plán, vie, ako bude koordinovať prácu rôznych odborníkov.
5. Komunikácia a dostupnosť
Zdvihne telefón? Ak práve nemôže zdvihnúť, zavolá naspäť hneď, ako to bude možné? Reaguje rýchlo na otázky a problémy? Ak je vaša odpoveď na niektorú z týchto otázok nie, možno stojí za to hľadať ďalej. Pri výstavbe domu je jedným zo základov spolupráce presné posúdenie vašich potrieb bez ohľadu na to, v akom štádiu projektu sa nachádzate. Ak nedochádza k správnej komunikácii, pravidelnému informovaniu zo strany zhotoviteľa, môže to spôsobiť veľa nepríjemností, nervozity a nedorozumení počas výstavby.
6. Zmluva a záruka
Zmluva musí byť podrobná a jasná vo všetkých ohľadoch. Musí obsahovať záväzky, termíny, platobné podmienky, záručné podmienky a všetky podrobnosti. Zmluva slúži ako ochrana počas celého projektu. Nikdy nepodpisujte zmluvu, ak si nie ste niečím stopercentne istí, ak máte pochybnosti alebo ak niečomu úplne nerozumiete. Je úplne normálne, že chcete niečo prebrať viackrát.
Je veľmi dôležité, aby zhotoviteľ poskytol záruku na svoju prácu, a tiež by ste mali vedieť, na akú dobu sa vzťahuje.
7. Referencie a povesť
O výhodách žiadosti o referenciu sme sa už zmienili. Možno sa dokonca oplatí kontaktovať predchádzajúcich zákazníkov a porozprávať sa s nimi o ich skúsenostiach. Boli spokojní s vykonanou prácou? Boli dodržané termíny? Ako sa zhotoviteľ vysporiadal s neočakávanými problémami? To všetko sú veľmi dôležité otázky počas výstavby.
Jedna vec, ktorú by ste rozhodne nemali zanedbať, je skontrolovať online recenzie zhotoviteľa. Skontrolovať, ako je podnikateľ hodnotený online, nič nestojí a nezaberie vám to ani veľa času. Pozitívna spätná väzba a dobrá povesť môžu pomôcť pri rozhodovaní.
8. Flexibilita
Počas výstavby môže byť kedykoľvek potrebné vykonať zmeny. Aké sú na to možnosti a akou formou je možné tieto požiadavky realizovať, je potrebné si osobitne vyjasniť so zhotoviteľom stavby. Musíte mať pocit, že sú otvorení vašim potrebám a návrhom.
Je pravda, že výber správneho zhotoviteľa stavby si môže vyžadovať čas a pomerne veľký prieskum, ale to zabezpečí, že váš projekt bude zrealizovaný podľa návrhu, načas a v súlade s rozpočtom.
Zdroj obrázka: Canva.com