Obytné budovy odolné voči zemetraseniu a búrke

 

Aktivita zemetrasení na Slovensku je stredná, veľmi zriedkavé zemetrasenia s magnitúdou vyššou ako 5 sa vyskytujú len každých 40-50 rokov a zemetrasenia s magnitúdou 4,5-5 sa vyskytujú len každých 8-10 rokov.

Celkovo sme teda v šťastnej situácii, ale to neznamená, že sa neoplatí byť opatrný aj v tomto smere. V poslednom čase došlo vo svete k niekoľkým veľkým zemetraseniam, ktoré viedli k tomu, že sa tejto problematike venovala veľká pozornosť. Bola zverejnená mapa, ktorá ukazuje, ktoré oblasti na Slovensku sú náchylnejšie na zemetrasenia.

Mapa môže byť veľkou pomocou pre tých, ktorí sa chystajú kúpiť stavebný pozemok a chcú minimalizovať riziko škôd spôsobených zemetrasením. Dôležité je tiež preskúmať štruktúru pôdy na stavebnom pozemku!

Ak je plocha vhodná, potom už stačí len nájsť správnu formu a technológiu výstavby. Budovy odolné voči zemetraseniu sú budovy, ktoré majú jednoduchú konštrukciu, nemajú zložité tvary a majú pružnejšie murivo odolné voči vibráciám. Napríklad murovaný dom nie je ideálnou voľbou, no LSH montované domy o to viac.

Vážne škody môže spôsobiť aj vietor

Silnejšie nárazy vetra alebo dlhotrvajúci silný vietor môžu spôsobiť vážne škody na dome. V dôsledku klimatických zmien sa na Slovensku čoraz častejšie vyskytujú silné búrky so silnými nárazmi vetra, preto by sa tento faktor mal zohľadniť pri projektovaní domu.

Vietor najčastejšie poškodzuje strechu, preto by sa pri navrhovaní strešnej konštrukcie pre stavebný projekt mala venovať osobitná pozornosť jej správnemu ukotveniu a použitej technológii, aby bola celá konštrukcia odolnejšia voči nárazom vetra.

Pri výstavbe LSH montovaných domov dbáme na trvácne, pevné upevnenie a presné spoje celej konštrukcie budovy, na dosiahnutie ktorých používame najmodernejšiu a ideálnu technológiu, takže veľmi dobre odolajú zdvíhacím účinkom silných nárazov vetra.

Zdroj obrázka: Canva.com